Novinky

Nyní je ke stažení nový katalog

Nyní je ke stažení nový katalog "grand slam" (24 stran)






ZDE KE STAŽENÍ


Zdravé sezení aneb jak vybrat správnou židli

Znáte dobře strnulý pocit v šíji, palčivou bolest v oblasti krční páteře, bolavá bedra a ztuhlé zádové svalstvo? Více než dvě třetiny obyvatel České republiky pravidelně trpí bolestmi zad. Bolesti beder, šíje a páteře jsou také jedním z nejčastějších zdravotních problémů na světě. Vedle několika dalších faktorů je hlavní příčinou bolestí nesprávné držení těla a zejména nesprávné sezení. Špatné návyky si nejprve neuvědomujeme. Jsme zabráni do práce, hrbíme se nad stolem, nepohodlná židle nás tlačí a pomalu si zaděláváme na horší obtíže. Pokud s počínající bolestí zad nic neděláme a nadále sedíme tak, jak jsme zvyklí, můžeme si přivodit nepříjemné následky na celý život.



Jaké je to správné zdravé sezení?

Jedním ze způsobů, jak problémům se zády předejít, je tzv. dynamické sezení. Dynamické sezení je moderní metodou a označením pro zdravé sezení na speciálně uzpůsobené židli, která člověku umožňuje přirozeně měnit dle potřeby polohu svého těla. Židle, která dynamické sezení umožňuje, musí být vybavena synchronním mechanismem. Synchronní mechanismus židle dovolí současný pohyb opěradla a sedadla a neustále tak přizpůsobuje tvar židle Vašim pohybům. Díky tomu jsou Vaše záda tlačena na opěradlo a spodní část těla zůstává ve stejné poloze. Vaše páteř zůstává přirozeně narovnaná a napnutá a tlak opěradla vyvolává přiměřenou práci zádových svalů. Svaly jsou namáhány rovnoměrně a nedochází k jednostrannému přetažení nebo namožení jedné skupiny zádových svalů. Sezením na takové židli si nejenže nepoškozujete záda, ale dokonce si vytváříte správné sedací návyky.

5 nejdůležitějších součástí židle pro zdravé sezení

Vybrat židli pro zdravé a pohodlné sezení se může zdát jako pěkný oříšek. Pokud však dodržíte naše doporučení, nemůžete udělat chybu. Shrneme pro Vás několik základních bodů, na které je důležité klást při výběru židle důraz:

1. pohodlný sedák

Pohodlný a přiměřeně široký sedák je základem zdravého sezení. Sedák židle by neměl být příliš měkký, měl by být anatomicky tvarovaný a zaoblený, aby netlačil na končetiny a nepřetěžoval jednu skupinu svalů. Důležité kritérium, na které by se nemělo zapomínat, je výšková stavitelnost. Na židli se má sedět tak, aby se chodidla celou plochou dotýkala země v přirozeném úhlu, jinak může opět dojít k přetěžování jedné skupiny svalů. Sedací plochu židle je tedy důležité nastavit tak, aby přesně odpovídala Vaši výšce. K židli si také můžete přikoupit podložku pod nohy, která Vám pomůže vyrovnat případně výškové rozdíly. Stejně jako v ostatních bodech, i v případě sedáku je nejlepší židli osobně vyzkoušet. Každý člověk má jiné požadavky, nároky i fyzické předpoklady, a proto je ozkoušení židle velmi vhodné.

2. bezpečný „podvozek" židle

Stabilní a pevná základna židle Vám zaručí jak pohodlné sezení, tak i bezpečný pohyb po kanceláři. Nejběžnější pětiramenné kříže základny jsou plně dostačující pro stabilitu a plynulý pohyb do všech směrů. Samotný pohyb židle zajišťují kolečka, která nesmí drhnout, a zároveň musí židli udržet na místě. Kolečka by měla být dostatečně velká a kvalitní, stejně jako kříž základny. „Podvozek" židle také zajišťuje plynulé otáčení židle kolem své osy, které je nezbytné pro jakoukoliv činnost.

3. nastavitelné podpěrky rukou

Podpěrky rukou, běžně nazývané područky, jsou důležité zejména pro kancelářské židle, u kterých se předpokládá delší pobyt a práce s počítačem. Podpěrky paží by měly mít nastavitelnou výšku, která Vám umožní správný opěr a komfortní úhel rukou pro pohodlnou práci na stole.

4. anatomické opěradlo

Při výběru židle je dobré pečlivě zhodnotit kvalitu opěradla. Opěradlo židle - a zejména kancelářské židle - by mělo být anatomicky tvarováno podle Vaší páteře. Prim v tomto případě hraje bederní opěrka. Bederní opěrku si můžete u kvalitních židlí nastavit přesně podle tvaru Vašich zad a zajistit tak přirozenou a zdravou oporu pro Vaši páteř. Bez bederní opěrky může dojít při dlouhodobějším sezení k deformacím páteře, proto je dobré podobnou opěrku dodatečně pořídit i k židlím, které ji nemají. Opěradlo musí být výškově stavitelné, aby jeho prohnutí odpovídalo prohnutí zad člověka, což je samozřejmě pro různě vysoké postavy různé. Také musí být dostatečně velké, aby poskytlo oporu celé ploše zad. Pro větší pohodlí je také možné vybrat židli s hlavovou opěrkou, která poskytne příjemnou oporu hlavě a krku. Opěradlo je dalším podstatným důvodem, proč vybírat židli osobně. Každý člověk má jinak tvarovanou páteř a špatně vybraná nebo nastavená židle může zádům dokonce uškodit.

5. další vlastnosti

K pohodlnému a zdravému sezení na Vaši židli také přispěje píst, který ztlumí náraz při dosedu. Píst je umístěn pod sedákem a dokáže Vás i při prudším dosedu měkce a plynule „usadit" bez bolestivého nárazu. Pozornost je nutné věnovat také materiálu, z kterého je židle vyrobena. Potahový materiál by měl být dostatečně odolný proti oděru, snadno čistitelný a příjemný na dotek. Barvu a materiál samozřejmě volíme podle určení židle a interiéru místnosti.

Správně vybraná a nastavená kvalitní kancelářská židle Vám bude sloužit spolehlivě po mnoho let. Vložená investice se vzhledem k příznivému vlivu na Vaše zdraví mnohokrát vrátí. Dny a noci bez bolesti a dobrá nálada při práci i odpočinku přece za trochu času a peněz určitě stojí!

Hledáte-li vhodnou židli nebo křeslo, rádi Vám poradíme. Stačí nám zavolat, nebo se u nás stavit osobně. Kontakt na nás SEDUS - studio zdravého sezení najdete zde.

Můžete si ale napřed zkusit své křeslo vybrat sami a seznámit se s nabídkou židlí a křesel od Sedusu.

Jak procvičovat oční svaly

Oči jsou velmi citlivý orgán a proto lidé, kteří dlouhodobě pracují s počítačem, mohou pociťovat jejich únavu. Jednoduchých cvičení pro oči, které lze využít při jejich únavě a mohou také dokonce zrak zlepšovat, existuje mnoho. Ukažme si tedy alespoň ty nejzákladnější.

1) Cvičení očních svalů je nejlepší provádět vsedě na patách a v uvolněné pozici.

2) Oči je potřeba před cvičením uvolnit: zahřáté dlaně přiložíme po dobu 10 sekund na zavřené oči, opakujeme to 2-3x.

3) Hlavu držíme zpříma a bez pohybu. Oči uvolníme. Pohlédneme co nejvýše vzhůru a poté co nejvíce dolů, abychom ve svalech oka cítili mírné pnutí, avšak bez námahy a bolesti. Pohyby očí jsou pomalé, pravidelné. Tento cvik opakujeme 6x. Poté tentýž cvik provádíme se zavřenýma očima.

4) Další cvik provádíme stejně jako v předchozím bodě. Pohyb očima ale provádíme co nejvíce doprava a doleva. Opět cvik zopakujeme i se zavřenýma očima.



5) Nyní pohyb provádíme úhlopříčně, tedy co nejvíce doprava vzhůru a doleva dolů, poté doleva vzhůru a doprava dolů. Opět cvik zopakujeme i se zavřenýma očima.

6) Předchozí cviky můžete také různě kombinovat.

7) Nyní přecházíme do krouživého pohybu. Začneme intenzivně kroužit očima doprava dolů a pak doleva vzhůru. Opakujeme 5x, poté cvik provedeme na druhou stranu. Opět cvik zopakujeme i se zavřenýma očima.

8) Cvičit můžeme i akomodaci oční čočky. Natáhneme před sebe pravou ruku, zvedneme hřbet ruky a podíváme se na nehet prostředního prstu. nyní ruku pomalu přibližujeme do blízkosti oka (stále prostředníček sledujeme). Opět ruku pomalu vzdálíme, až je natažena. Zatímco obličej směřuje vpřed a očima sledujeme prostřední prst, pohybujeme rukou do pravé krajní polohy a zpět. Totéž provádíme levou rukou. Můžeme několikrát opakovat.

9) Akomodaci dále můžete cvičit tím, že ukazováček umístíme 20 - 30 cm před oči a sledujeme jej, až jej vidíme ostře. Nyní přeneseme pohled na nějaký předmět vzdálený 4 - 5 m a opět jej sledujeme, až jej vidíme ostře. Opakujeme 10x. Toto cvičení je vhodné provádět často, třeba i při chůzi.

10) Příjemná pro zrak může být i masáž. Ruce složíme v pěsti, zavřeme oči. 2 kloubem ukazováčků masírujeme drobnými kruhovými pohyby oči postupně od vnitřního koutku podél horního okraje očnice až k vnějšímu koutku a odtud zpět k vnitřnímu koutku podél spodního okraje očnice (3x opakujeme). Nyní hřbety ukazováčků třeme oční bulvy v jejich středu. Sklouzneme klouby mezi ukazováčky a záprstími na spánky a masírujeme ty (3x opakujeme).

Tipy
K uvolnění očí také pomáhá studená voda či mrkání.

Varování
Po každém cviku si na několik vteřin udělejte pauzu, aby se svalstvo uvolnilo.

MATCH otočná židle s vkusným designem

Slogany "Zdravé sezení v kanceláři" a "Dynamické sezení" vyjadřují základní filosofii přístupu k řešení problému sezení při administrativní práci. Při výběru židle značky Sedus máte vždy jistotu, že pro své zdraví uděláte maximum. Je jen na Vás, které křeslo se k Vám a Vaší práci hodí nejvíce.

Sedus před nedávnem představil novinku mezi svými křesly - MATCH.


- Odpor opěradla má 45 - 150 kg, aretovatelné ve 3 pozicích
- Plná synchronizace sedáku a opěradla s lidským tělem
- Opěradlo: šířka - 490 mm, výška - 565 mm
- Nastavitelná výška sedáku: 400 - 520 mm
- Hloubka sedáku: fixní 410 mm, posud 380 - 440 mm
- Šířka sedáku: 500 mm
- Výška sedáku: 400 - 520 mm
- Hloubka sedáku: 410 mm

FOTKY A DETAILY K OTOČNÉ ŽIDLI MATCH

Jak správně sedět u počítače

Správný posez u počítače je to nejdůležitější. Čím kvalitnější posez, tím déle u PC vydržíte a nebudou vás trápit zdravotní potíže.

Proč zrovna o správném posedu u PC píši právě nyní? Okurkovou sezonou to možná nebude, ale spíš mým neustále bolavým pozadím a zády. Zaměstnavatele nedonutím koupit mi adekvátní pomůcku k práci, tedy kvalitní židli. Tudíž vše zůstává jen na mě. Jak ovlivnit své zdraví kvalitním posezem u PC? Dodržovat jistá pravidla nebo pořídit si elektronického hlídače, který mne na chybu upozorní.

Aby tělo nebolelo

Při správném sezení držíme hlavu a trup stejně jako při správném stoji. Váha těla spočívá na hrbolech kostí sedacích. V kyčelních kloubech jsou dolní končetiny ohnuty tak, aby kolena byla o l cm níže než kyčelní klouby.

Chodidla spočívají celou plochou na podlaze rovnoběžně, jedno trochu před druhým.

Pánev klopena mírně dopředu, zpevněné břicho, zdvižený hrudník - ve smyslu protažení celé páteře směrem nahoru, hlava v prodloužení páteře, brada zasunutá.

Oči v úrovni horního okraje obrazovky. Monitor musí být přímo před vámi.


Dolní část zad by měla být vždy podepřena do ideálního zakřivení páteře. Pokud židle nemá tuto oporu, vložíme mezi opěradlo a dolní část zad srolovaný ručník, nebo overball.

Opěradlo židle musí být dostatečně přizpůsobivé a výškově nastavitelné, opora musí zasahovat i do střední hrudní páteře. Položení prstů na myši musí být uvolněné.

Umístění myši musí být takové, aby byla snadno přístupná a předloktí bylo položené na pracovní desce stolu a svaly krku a ramene nebyly ve zvýšeném napětí.


Lokty musejí zaujímat takový úhel, aby ramena byla uvolněná. Položení prstů na klávesnici musí být o 1 cm níže než zápěstí, ideální je podložené zápěstí, které je níže než lokty, lokty držíme u těla tak, aby zůstala uvolněná ramena a šíje.

Často měníme zakřivení páteře, během práce se mírně zakloníme, pohodlně se protáhneme, pozor - naklánění dopředu není vhodné. Nesedíme dlouho, každých 20 minut je dobré vstát, projít se, protáhnout se. Aby se dosáhlo ideální polohy sedu, je třeba si seřídit výšku židle a sedět blízko pracovní desky, chodidla musejí být položena na podlaze, nebo mohou odpočívat na klínové stoličce pod stolem.

Kromě ideální polohy vsedě noste pohodlný oděv, pásek by neměl být příliš utažen. Velký vliv má nesporně i činitel psychický. Duševní únava, pocit méněcennosti, nedostatek důvěry sama v sebe, nedostatek energie, nesprávná výživa ovlivní ochabnutí zádových a šíjových svalů.

‹‹ předchozí
další ››

+420 271 734 204

Steco Data, spol. s r. o.
Staňkova 18
149 00 PRAHA 4 - HÁJE (mapa zde)

+420 603 333 321
e-mail: info@stecodata.cz